Tervise seisukohalt on rasvade kvaliteet olulisem nende kogusest

Tervise seisukohalt on rasvade kvaliteet olulisem nende kogusest

Toidurasvad võib jagada tahketeks ja vedelateks. Vedelas rasvas on palju polüküllastumata ja monoküllastumata rasvhappeid. Uuringud on näidanud, et vere kolesteroolisisaldust on võimalik vähendada, asendades tahke rasva vedelaga. Parimad vedela rasva allikad on taimeõlid ja pehmed või vedelad margariinid, samuti kala.

Südamele tervislik oomega-3

Ilmselt olete kuulnud oomega-3-rasvhapete tervislikkusest inimkehale. Oomega-3-rasvhapped on polüküllastumata rasvhapped, mida leidub palju rapsi- ja tudraõlis. Uuringud näitavad, et need edendavad südame tervist mitmel moel. Näiteks soomlaste jaoks on rapsi- ja tudraõli kõige olulisemad taimsete oomega-3-rasvhapete allikad.

Vältige tahket rasva

Tahkes rasvas on palju küllastunud rasvhappeid, mida peaks toidus olema nii vähe kui võimalik. Tahket rasva saame eelkõige loomsetest saadustest nagu või, koor ja rasvased juustud. Ka rasvane liha, hakkliha ja vorstid sisaldavad tahket rasva. Valmistoitude ja -küpsetiste rasva kvaliteedi määrab neis kasutatud tooraine rasv.

Bunge finland vastuullisuuden edelläkävijäksi

Vältige varjatud rasvu

Nähtavat rasva tarbitakse teadlikult, nii selle kvaliteeti ja kogust on võrdlemisi lihtne mõjutada. Nähtavat rasva kasutatakse toiduvalmistamisel, küpsetamisel ja võileiva peal. Varjatud rasva tarbitakse märkamatult valmistoitudes, aga ka näiteks vorstide, juustude, küpsetiste ning restoranitoitudega.

Seega võib öelda, et suurem osa toidus sisalduvast rasvast on varjatud rasv, mis on enamasti tahke. Tänapäeval on kauplustes üha enam tooteid, milles varjatud rasv on muudetud vedelamaks, nagu näiteks taimerasvapreparaadid (vrd toorjuust) ja taimerasvasegud (vrd toidukoor).

Häid rasvu mõõdukalt

Vedelas rasvas on palju polü- ja monoküllastumata rasvhappeid, mis aitavad hoida kolesteroolitaset normi piires. Seega, tervise seisukohalt on rasvade kvaliteet nende kogusest olulisem. Kui kehakaal kipub kasvama, peaks jälgima nii rasva kvaliteeti kui ka kogust.

Näiteks ei pruugi võileivamäärdest loobumine vähendada toidu üldist rasvasisaldust. Kui rasv asendatakse mitme juustuviiluga, võib rasvakogus isegi suureneda. Samuti on rasva kvaliteet oluliselt halvem siis, kui taimse margariini asemel valitakse loomset päritolu variant.